Hoşgeldiniz  

Ada futbolu birleşiyor mu?

Murat Tezcan | 23 Ekim 2013 | Avrupa'dan Futbol

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu, Rum Futbol Federasyonu (KOP) ile FIFA ve UEFA nezdinde yapacakları görüşmenin Ada futbolunun birleşeceği anlamına gelmediğini söyledi.

Yapılacak işin işbirliği olduğunu yineleyen Sertoğlu, “Birleşme veya KOP’un altına girme bunlar belirli çevreler tarafından ortaya atılan terimlerdir. Ne bir birleşme ne de herhangi bir çatının altına girmedir. Yapılacak olan işbirliğidir. Başka bir şey de değildir.” dedi.

Bilindiği üzere KTFF ve KOP, UEFA kuralları temelinde, Kıbrıs futbolu için hazırlanan geçici anlaşmanın hükümlerini tartışmak ve sonlandırmak için Zürih’e, FIFA genel binasında yer alacak toplantıya davet edildi.

Sertoğlu, Rum Futbol Federasyonu ile bir araya gelecekleri toplantının amacından saptırılmaya çalışıldığını kaydetti.

FIFA ve UEFA nezdinde bir araya gelinecek olan görüşmenin ada futbolunun birleşeceği anlamına gelmediğini vurgulayan Sertoğlu, asıl amaçlarının Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun bağımsız bir şekilde uluslararası arenada temsil edilebilmesi olduğunu aktardı.

“KOP ile yapılacak olan görüşme sadece işbirliğidir.” diyen Sertoğlu, “Bu işbirliğinin yapılmasını da engellemek isteyen arkadaşlar olabilir. Belirli bir süreç yaşanacak. O sürecin ne kadar olacağını oraya gittiğimizde göreceğiz. O süre sonunda da aynı gün aynı saat hem KOP hem KTFF kendi genel kurullarında ortaya çıkan metni kulüplerin onayına sunacaktır. En son karar verici futbol federasyonu genel kurulu ve kulüpler olacak. Her iki federasyonun genel kurullarında bu onaylanırsa bu yürürlüğe girecektir. Herhangi bir tarafında reddetmesi sonucunda ortadan kalkacak.” şeklinde konuştu.

Yıllardır Kıbrıs Türk futbolunun refaha kavuşması için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Hasan Sertoğlu, hedeflerinin tek olduğunu ifade etti.

Bütün uğraşlarının KTFF’nin içerisinde bulunduğu problemleri ortadan kaldırmak olduğunu belirten Sertoğlu, şöyle konuştu: “Yıllardır ülke sporu ızdırap çekiyor. Yıllardır dışa açılamamanın getirdiği problemlerle kendi içimizde cebelleşiyoruz. Bir düşünün Türkiye bizi tek tanıyan ülkedir. Türkiye’nin en alt liglerindeki takımlar bile bizimle antrenman maçı bile yapamıyor. Bu kadar net.”

Daha önceden de KOP Başkanı ile bir araya geldiklerini hatırlatan Sertoğlu, FIFA ve UEFA temsilcileriyle bir araya geldiklerinde KTFF olarak kendi önerilerini masaya yatırdıklarını buna karşın Rum Futbol Federasyonu’nun da aynı şekilde kendi düşüncelerini ortaya koyduklarını aktardı.

UEFA ve FIFA temsilcilerinin bu görüşmeden notlar çıkardıklarını anlatan Sertoğlu, iki federasyonun önerileri çerçevesinde UEFA ve FIFA’nın da bir karara varacağını söyledi.

Siyaset ile sporun birbirinden ayrılması gerektiğini belirten Sertoğlu, “Spora geldiğimizde Türkiye’deki spor kulüpleri dahi bizle maç yapamıyorlar. Sporun kendine göre belli talimatları var. Her birliğin kendine göre kuralları vardır.” diyerek, şöyle devam etti: “Siyaset başka bir şeydir. Spor başka bir şeydir. Bunu siyaset olarak görmeyeceksiniz. Eğer siyasi olarak görecekseniz Fenerbahçe’nin buraya gelip burada maç yapmaması lazımdır. Trabzon’un buraya gelip maç yapmaması lazımdır. Doğru olan siyasetin sporla ayrılmasıdır. Onlar doğru yapıyor. FIFA ve UEFA da doğru yapıyor. Bu bir spordur. Sporun tanınma tanınmama gibi siyasi bir engel tanımamalıdır. Biz futbol ve tanınma anlamında ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz.”

KTFF ile KOP’un birleşmesini engelleyen bazı kesimlerin olduğu iddiasına da açıklık getiren Sertoğlu, bu iddiaların bitmeyeceğini ifade etti. Bu iddiaların geçmişte olduğu gibi şimdi de gündeme geldiğini aktaran Sertoğlu şöyle devam etti: “Biz bunlarla hareket edecek durumda değiliz. Kimisi destek olmaya kimisi de köstek olmaya çalışacaktır. Ama net bir şey vardır. KKTC halkının yüzde 70′in üzerinde bir desteği vardır. Bu da bana yeter. Bu kaostan beslenen siyasetçilerin arkasına gidecek değiliz. Herkes kendi işine baksın.”

124 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Namaz Vakitleri

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

2012 NTV Ajans Tüm Hakları Saklıdır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberleri kopyalamayınız. İnternet Sitemizin herhangi bir kurum/kuruluş ile resmi bir bağı bulunmamaktadır.

Reklamı Gizle
Reklamı Gizle